Хибриден или отдалечен офис? Бъдещето на работното място

декември 13, 2024

Бъдещето на работата | Съпротива | Хибридният модел | Коуъркинг и дистанционна работа

Бъдещето на работата: отдалечено, хибридно или обратно в офиса?

Начинът, по който работим се променя сега и ще продължава да се променя в бъдеще. Компаниите и техните служители, особено след глобалната пандемия от Ковид19 през 2020, продължиха да се движат напред-назад между гъвкавостта на дистанционната работа и опцията за по-голям контрол при работа на място в офиса. Много фирми започнаха постепенно да изискват служителите им да работят от офиса поне няколко дни в седмицата и срещнаха съпротива, изтощение на служители и т.нар. „тихо напускане“.

Каква е ситуацията в момента? От една страна, голяма част от служителите не искат да се върнат в офиса, а от друга, все повече компании заявяват, че не желаят служителите им да работят от вкъщи.

Какво говори това за бъдещето на работата? Дистанционно или обратно в офиса? Или напълно преосмисляне на концепцията за офис и за ‘хоум офис’ и използване на повече споделени coworking пространства?

Съпротива срещу връщане в офиса

Наскорошно проучване  „Състояние на хибридната работа“ на Owl Labs, САЩ [1]  показва, че повечето служители предпочитат да не прекарват повече от 2 дни в офиса като мнозинството искат да имат правото на избор за хоум офис. 46% от служителите на пълен работен ден са се върнали изцяло на работа от офиса, при все че само 18% от анкетираните наистина са искали да го направят. Мнозинството, 64% от анкетираните 2000 служители предпочитат хибридна работа.

Как трябва да изглежда хибридният модел на работното време?

Същото проучване показва, че 40% от служителите биха предпочели структурирана хибридна работа т.е. фиксирани дни в домашен офис, докато 24% са в полза на по-гъвкави решения за отдалечена работа. Повече от половината от анкетираните (51%) вече работят хибридно.

Интересно е, че повечето служители, които вече са опитали да работят дистанционно и/или хибридно, предпочитат да продължат да го правят, а не да се върнат към стария модел на работа само от офиса на фирмата.

Индикаторът на Gallup 2023 [2] за отдалечени работници показва, че 34% от участниците искат да работят дистанционно на пълен работен ден, 60% искат гъвкав, хибриден модел и само шест процента искат да работят в традиционна офис среда. Това се потвърждава и от множество други проучвания, които също така сочат, че поне една четвърт от анкетираните биха напуснали сегашната си компания, ако отново бъдат принудени да работят на пълен работен ден в офиса. Това е ясна индикация за работодателите да се вслушват в гласа на своите служители и да мислят в насока гъвкавост. В противен случай, рискът от загуба е голям, тъй като хората са готови да ‘гласуват с краката си’ и да намерят работодател, който е готов да им предложи гъвкавост.

Коуъркинг, дистанционна и хибридна работа Бъдещето на хибридния или напълно дистанционен модел на работа несъмнено е преплетено с еволюцията на coworking пространствата. През 2024 г. тези пространства не са само за предоставяне на бюра и зали за срещи, както сами може да се убедите, ако посетите местата на Tria Space. Това са места за създаване на динамични екосистеми, които насърчават сътрудничеството, иновациите и благосъстоянието на работещите в тях. Докато професионалистите се ориентират в непрекъснато променящия се пейзаж на работа, коуъркинг пространствата продължават да бъдат на преден план, адаптирайки се, за да отговорят на разнообразните нужди на работна сила, която цени в еднаква степен гъвкавостта и общността.

Източници:

[1] State of Hybrid Work, Owl Labs, Work 2023, https://owllabs.com/state-of-hybrid-work/2023?srsltid=AfmBOoqDclEEsPsHNINVkKUnafhA2r2eUqoaJRccQtNseMS6fLW9qE9_

[2]  Gallup, Hybrid Work Global Indicator, 2023 https://www.gallup.com/401384/indicator-hybrid-work.aspx

Всички статии